Zabieg makijażu permanentnego ‒ najważniejsze informacje
Makijaż permanentny - jest to metoda makijażu trwałego, tatuażu kosmetycznego. Polega na wprowadzeniu pigmentu w śródskórnie. Celem makijażu trwałego jest podkreślenie oprawy oczu, podkreślenie lub korekta kształtu łuku brwiowego oraz podkreślenie i wyrównanie asymetrii ust. Zabieg wykonuje się poprzez naruszenie ciągłości skóry i wprowadzeniu w warstwę skóry właściwej pigmentu przeznaczonego do tego rodzaju zabiegu.
Osoba wykonująca zabieg pigmentacji nazywana jest potocznie linergistą lub artystą makijażu permanentnego.
Pigmentacja
Procedura pigmentacji odbywa się za pomocą urządzenia na moduły igłowe, którym wprowadzamy mikropigmenty w naskórek lub techniką manualną za pomocą pena w którym umiejscowione są ostrza/igły. Wszystkie materiały wykorzystywane do zabiegu w naszym Instytucie spełniają wymogi sanitarne i posiadają odpowiednią certyfikacje obowiązującą w UE. Przestrzegamy zasady bezpieczeństwa i higieny pracy na najwyższym poziomie. Stosujemy szereg procedur higieny i sterylności.
Czas zabiegu zależny jest od miejsca aplikacji oraz cech indywidualnych naskórka, ale średnio trwa ok. 1 - 2 godz.
Przed zabiegiem pigmentacji
Do zabiegu makijażu permanentnego należy odpowiednio się przygotować. Działania przygotowawcze powinny obejmować nie tylko skórę ale i cały organizm, aby zapewnić jak najszybszą i właściwą regenerację i odbudowę tkanek oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań. Najistotniejsze by klientka do zabiegu była zdrowa.
Przygotowanie do zabiegu makijażu permanentnego obejmuje również konieczność powstrzymania się od podejmowania określonych działań lub czynności w okresie przedzabiegowym. Niezastosowanie się do tych zaleceń będzie skutkowało czasową niemożliwością wykonania Pani/u zabiegu makijażu permanentnego.
- Minimum 24 godziny przed zabiegiem nie należy spożywać alkoholu ani środków odurzających
- Przed zabiegiem nie należy brać prewencyjnie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych
- Nie należy wystawiać się na promieniowanie UV na minimum 14 dni przed pigmentacją
- W dniu zabiegu prosimy nie zaleca się pić kawy oraz innych napojów zawierających kofeinę (energetyki). Skóra wówczas ma mniejszą skłonność do krwawień.
- W przypadku MP brwi nie zaleca się wykonywania henny na 2 tygodnie przed.
- W przypadku pigmentacji powiek sztuczne rzęsy muszą być zdjęte kilka dni wcześniej, natomiast odżywki stymulujące porost rzęs należy odstawić minimum miesiąc przed pigmentacją.
- W przypadku pigmentacji ust u osób z predyspozycją do wirusa HSV zaleca się kuracje Heviranem lub Hascovir (4x dziennie po 200mg), 3 dni przed i 3 dni po zabiegu, jeśli klientka nie ma częstego problemu z opryszczką to kuracje rozpoczyna w dniu zabiegu.
Zabieg odbywa się zawsze po wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Następnie w rozmowie określamy potrzeby i oczekiwania do makijażu permanentnego. Dobieramy odpowiednio kolor barwnika. Zawsze wykonujemy wstępny rysunek techniczny imitujący efekt makijażu trwałego.
Dokumentacja zabiegowa
Przed przystąpieniem do zabiegu makijażu permanentnego następuje mamy nieco biurokracji. Każdy klient przed zabiegiem musi wypełnić dokumentację zabiegową, musi też wyrazić zgodę na przechowywanie jej w naszym archiwum.
Do dokumentacji zabiegowej zaliczamy:
- Zgodę klienta na wykonanie zabiegu. Klient podpisujący dokumentację musi być osobą pełnoletnią i być świadomą tego na czym zabieg makijażu permanentnego polega.
- Ankieta zdrowotna klienta. Klient wypełnia ją bezpośrednio przed zabiegiem. Odpowiedzi muszą być zgodne z aktualnym stanem zdrowia.
- Karta klienta. Każdemu nowemu klientowi, który poddaje się nam mikropigmentacji należy założyć kartę klienta, gdzie zapisujemy wszystkie możliwe i potrzebne informacje związane z opisem klienta oraz opisem przebiegu zabiegu mikropigmentacji. Karta taka jest ułatwieniem w przypadku korekty / dopigmentowania, zwłaszcza po dłuższym czasie.
- Dokumentacja fotograficzna. Jest to niezbędny element dokumentacji, który ułatwia nam późniejsze zabiegi przypominające lub daje nam obraz porównania w stosunku do poprzedniego zabiegu.
- Wykonujemy zdjęcia:
- przed zabiegiem pigmentacji, kiedy brwi są bez żadnego makijażu, malunku
- po rysunku wstępnym
- bezpośrednio po makijażu permanentnym
- po wygojeniu
Zdjęcia bez uprzedniej zgody klienta nie zostaną nigdzie opublikowane.
Przeciwwskazania do makijażu permanentnego
Przeciwwskazania dzieli się na bezwzględne oraz względne. W sytuacji przeciwwskazań bezwzględnych nie podejmowana jest procedura pigmentacji, natomiast przy przeciwwskazaniach względnych wziąć można pod uwagę konsultacje z lekarzem (np. niektóre chorób). W przypadku większości zakazów nie są one trwałe, a chwilowe. Wystarczy odczekać by można było przystąpić do zabiegu bezpiecznie.
Nie przestrzeganie przeciwwskazań może być powodem powstania powikłań, skutków niepożądanych, a także mogą być przyczyną niezadawalających efektów makijażu permanentnego.
Przeciwwskazanie bezwzględne:
- Zaburzenia krzepliwości krwi
- Przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych
- Antybiotykoterapia
- Skłonność do tworzenia keloidów
- Ciąża i połóg
- Laktacja
- Złe samopoczucie, przeziębienie, grypa, gorączka, stany osłabienia i spadku odporności organizmu
- Aktywna opryszczka
- Aktywny trądzik
- Podrażnienia skóry w obrębie zabiegu (otarcia, rany, oparzenia w tym posłoneczne)
- Zażycie alkoholu, środków odurzających w okresie krótszym niż doba
- Świeżo przeprowadzone zabiegi inwazyjne dla skóry, medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej w obrębie pigmentacji
- Wszystkie zmiany dermatologiczne na skórze (dermatozy) w miejscu planowanej pigmentacji: wszelkie znamiona barwnikowe, guzy, brodawki, liszaje, pokrzywka, stany zapalne i ropne, grzybica skóry, atopowe zapalenie skóry, urazy naskórka
Przeciwwskazania względne – czyli takie od których możemy odstąpić za zgodą lekarza:
- Nowotwór
- Skłonność do alergii, szczególnie kontaktowej; Reakcje uczuleniowe mogą wywołać barwniki stosowane do pigmentacji, środki znieczulające oraz dezynfekujące.
- Cukrzyca typu I
- Choroby neurologiczne
- Choroby tkanki łącznej
- Choroby nadnerczy
- Choroby jelit
- Anemia
- Choroby serca
- Pigmentacja korygująca blizny nie może być wykonana wcześniej niż po zakończeniu prawidłowego procesu gojenia.
- Epilepsja
- Nadpobudliwość i nerwowość klienta
- Sterydy
- Kuracje oczyszczające, detoksykujące organizm
Po zabiegu makijażu permanentnego
Po zabiegu skóra jest podrażniona i opuchnięta w zależności od indywidualnej wrażliwości, można zaobserwować skutki fizjologiczne jak np. krwawienie, łzawienie. Stan ten może trwać przez kilka dni, jednak z każdym dniem powinien się zmniejszać jeśli chodzi o dyskomfort. Zawsze po zabiegu należy pielęgnować skórę zgodnie z wytycznymi osoby wykonującej. Dokładne wytyczne pielęgnacyjne oraz zakazy po zabiegu pigmentacji są szerzej opisane na naszej stronie internetowej w zakładkach dotyczących poszczególnych partii pigmentacji.
- W okresie 3- 7 dni nastąpi proces złuszczenia strupa, kolor pimentu o 20 a nawet 70%. Należy uświadomić klientkę o procesie gojenia i agregacji pigmentu
- Nie należy niepokoić się również gdy makijaż zbyt mocno zblednie po pierwszej procedurze zabiegowej, właściwy efekt uzyskuje się dzięki kilku procedurom zabiegowym i będzie on widoczny po ok. 30-45 dniach od ostatniego zabiegu dopigmentowania.
- Istotna jest odpowiednia pielęgnacja skóry bezpośrednio po zabiegu. Pomaga ona szybko pozbyć się podrażnień i dłużej cieszyć się nowym makijażem.
BRWI - pierwsze 3 dni stosujemy pielęgnacje na sucho, bez używania produktów nawilżających, później jeśli zajdzie taka potrzeb klient może aplikować krem 2-3 razy dziennie cienką warstwą.
USTA - istnieje duży dyskomfort ściągniętej i podrażnionej skóry czerwieni wargowej dlatego stosuje się łagodzący preparat regenerujący cienką warstwą co około 3 godziny.
POWIEKA - bezpośrednio na okolice pigmentacji nie stosuje się żadnych kosmetyków łagodzących, na pobliską okolice w przypadku silnego dyskomfortu w postaci obrzęków czy zasinień można stosować żele w wyciągiem ze świetlika lub arniki.
- Należy przestrzegać zasad higieny, miejsce objęte MP musi być czyste, należy dbać o higienę dłoni. Przy występowaniu wysięków krwi lub płynów surowiczych należy delikatnie oczyszczać obszar zabiegowy za pomocą jednorazowych wacików kosmetycznych lub innych miękkich materiałów opatrunkowych, zwilżonych roztworem soli fizjologicznej lub letnią, przegotowaną wodą. Oczyszczanie należy wykonać poprzez delikatne przykładanie wacika do zapigmentowanego miejsca, unikając pocierania, drażnienia i rozmiękczania rany.
- Miejsce zabiegowego nie należy drażnić mechanicznie poprze tarcie, skubanie, drapanie itd.
- Produkty do pielęgnacji pozabiegowej należy nakładać za pomocą jednorazowych aplikatorów. Preparaty te nakładamy w postaci cienkiej warstwy, aby uniknąć powstania okluzji i rozwoju bakterii beztlenowych. Produkty te są preparatami nawilżającymi i przyśpieszającymi regeneracje naskórka.
- Nie należy odkażać i dezynfekować miejsca zabiegowego.
- Zalecana jest zmiana bielizny pościelowej oraz ręczników, a w przypadku pigmentacji ust wymiana szczoteczki do zębów.
Proces gojenia
Naturalnym procesem gojenia jest powstanie w miejscu pigmentacji tzw. strupków, które złuszczają się w przeciągu kilku dni. Nasycenie powierzchni objętej makijażem permanentnym bezpośrednio po zabiegu jest bardzo intensywny. Efekt końcowy osadzenia i przyjęcia się pigmentu widoczny jest po wygojeniu i wyłuszczeniu strupków. Co ważne - przez 2 tygodnie po zabiegu nie można korzystać z basenu, sauny, nie można się opalać, złuszczać naskórka. Przestrzegać należy wytycznych jakie dostaje się od linergisty, nie przestrzeganie ich niesie ryzyko powstania powikłań i skutków niepożądanych.
Przez 24h - 72 h po zabiegu:
- Zakaz spożywania alkoholu, leków rozrzedzających krew np. aspiryny oraz napojów zawierających kofeinę (cola, kawa)
- Przez pierwsze 24h nie zaleca się palić papierosów, zwłaszcza po pigmentacji ust
- Pierwsze dni po zabiegu po MP ust należy unikać gorących napoi i ostrych potraw
- Bezpośrednio po wykonaniu makijażu permanentnego powiek w razie konieczności można stosować zimne i czyste okłady w celu zmniejszenia opuchlizny lub obrzęków. Obrzęk i opuchlizna oraz towarzyszące im łzawienie oczu może się utrzymywać kilka dni od zabiegu.
- Osoby korzystające ze szkieł kontaktowych powinny zachować szczególną uwagę podczas zdejmowania i zakładania soczewek aby nie podrażniać obszaru pigmentacji oraz zachowywać wysokie standardy higieny dłoni.
Przez 7 - 14 dni po zabiegu:
- Na świeżą pigmentacje i okolicę zabiegową nie nakładać żadnych preparatów i kosmetyków min.: pudry, fluidy, kremy, pomadki, błyszczyki, tusze i odżywki do rzęs i brwi, ani innych preparatów; wywarów z ziół, maści itp., oprócz tych przekazanych lub zaleconych przez osobę wykonującą zabieg.
- Nie można stosowania kremów, toników, płynów micelarnych oraz innych produktów zawierających substancje aktywne na miejsce zabiegowe.
- Przez tydzień zakaż intensywnego pocenia i wysokich temperatur np. w saunie.
- Nie należy rozmaczać skóry gorącymi kąpielami, wilgotnym środowiskiem
- Podczas nakładania i zdejmowania odzieży (swetry, bluzy ,sukienki) unikać dotykania i podrażniania obszaru zabiegowego.
- Po MP ust jeżeli nie istnieje taka konieczność to przez pierwsze 14 dni nie korzystać z wizyt u stomatologa lub ortodonty
- Nie korzystać z sauny oraz basenu
Przez 30 dni po zabiegu:
- Unikać silnej ekspozycji promieniowania UV
- Nie korzystać z solarium
- Nie poddawać się zabiegom peelingu chemicznego i mechanicznego, zabiegom mezoterapii, zabiegom iniekcyjnym ani też nie należy nakładać preparatów złuszczających w bliskiej okolicy miejsca zabiegowego
Możliwe powikłania po makijażu permanentnym
Ponieważ makijaż permanentnym to zabieg z przerwaniem ciągłości skóry to w następstwie gojenia może dojść do reakcji niepożądanych. Najczęściej powodem powstania powikłań jest brak odpowiedniej pielęgnacji i nie przestrzeganie zasad po wykonanym zabiegu, a także zatajenie przeciwwskazań.
Skutek niepożądany to niechciana reakcja. W przypadku mikropigmntacji możemy określić to jako niepożądany efekt, który może nastąpić jako fizjologiczna reakcja pozabiegowa. Jest chwilowa , ustępuje po krótkim czasie i jest wynikiem uszkodzenia mechanicznego skóry, zaliczamy do nich np. obrzęk, wysięk chłonki, krwawienie, siniaki i wybroczyny. Reakcje te występują dość często i nie wymagają leczenia.
Powikłanie oznacza komplikacje. Jest to następstwo nieprawidłowego leczenia. Powikłanie w odniesieniu do zabiegu makijażu permanentnego czy tatuażu to niewłaściwy proces gojenia lub nieprawidłowa reakcja osobnicza organizmu po zakończonej rekonwalescencji, która niejednokrotnie wymaga wdrożenia leczenia lub likwidacji powstałych powikłań za pośrednictwem procedur medycznych lub kosmetologicznych. Powikłania występują po makijażu rzadko lub bardzo rzadko. Do powikłań zaliczamy infekcje wirusowe i bakteryjne, reakcje alergiczne, wysiew przewlekłych dermatoz np. łuszczycy, blizny i zwłóknienia, migracja pigmentu.
Dopigmentowanie i zabieg odświeżenia makijażu permanentnego
W celu uzyskania równomiernego, odpowiednio nasyconego kolorem makijażu permanentnego wykonuje się zabieg dopigmentowania po 4-8 tygodniach od pierwszej wizyty. Nie wykonanie dopigmentowania traktowane jest jako zabieg niedokończony co może przyczynić się do krótkotrwałego efektu makijażu permanentnego lub niezadawalającego efektu przez klienta.
Z biegiem czasu makijaż blednie, płowieje, co jest naturalną konsekwencją złuszczania się naskórka, działania promieniowania UV, procesów fizjologicznych skóry, stosowania pielęgnacji kosmetycznej. W związku z tym polecane jest wykonywanie zabiegów odświeżających, które wykonuje się w zależności od potrzeb klienta oraz powierzchni pigmentacji. Średnio efekt makijażu permanentnego utrzymuje się 1-3 lat.
Makijaż permanentny nie jest makijażem trwałym, należy go odświeżać wykonując zabieg przypominający, który jest zabiegiem odpłatnym w wysokości 50% aktualnej ceny obowiązującej w ofercie gabinetu o ile zabieg przypominający wykonuje się do 18 miesięcy od poprzedniego zabiegu. Zaleca się wykonywanie tzw. dopigmentowania co 9-18 miesięcy w przypadku brwi, ust po około 2 latach, a kreski w miarę potrzeby i może to nastąpić nawet po wielu latach. Jeśli zabieg przypominający wykonywany jest po dłuższym czasie, jego kwota zostanie oceniona po konsultacji. Zniżki na zabieg dopigmentowania oferowane są wyłącznie klientom naszego Instytutu. Osoby wykonujące wcześniej mikropigmentacje w innym salonie będą traktowane jakby wykonywały zabieg po raz pierwszy.
Zastrzegamy sobie odmowy wykonania usługi makijażu permanentnego.
Klienci którzy wymagają korekty w postaci naprawy makijażu permanentnego wykonanego wcześniej w innym salonie wcześniej powinni odbyć wizytę konsultacyjną w celu oceny możliwości naprawy oraz wyceny indywidualnej.
Makijaż permanentny jest zabiegiem, który przeprowadza na żywej tkance, czyli skórze. W związku z licznymi indywidualnymi cechami skóry nie jesteśmy w stanie w 100% przewidzieć jak intensywnie skóra zostanie zapigmentowana oraz na jak długo. Przed zabiegiem u klient należy wykluczyć przeciwwskazania, jednak na proces pigmentacji mogą również mieć wpływ osobnicze cechy układu hormonalnego, immunologicznego, zażywane leki czy kondycja zdrowia.
Jeśli pragniesz mieć makijaż permanentny szyty na miarę to zapraszam! Dobierzemy idealną metodę i efekt do Twojej urody. Wykonujemy wyłącznie naturalne i nie przerysowane efekty.