Fakty i mity o makijażu permanentnym - część I
...po co i dla kogo? Czy warto? Czy boli? Czy to rodami co tatuaż?
Część I
W związku z faktem, iż makijaż permanentny jest obecnie przewodnim zabiegiem w naszym instytucie, postanowiłam utworzyć cykl wpisów poświęconych właśnie tej tematyce. Na podstawie najczęściej zadawanych pytań i wątpliwości zainteresowanych klientów postaram się rozjaśnić wszystkie szczegóły dotyczące mikropigmentacji.
Podzielę wpisy tak by wyczerpująco opisać ze szczegółami konkretne techniki, omówię przeciwwskazania a także pielęgnację po zabiegową. Ponadto pomogę wybrać Wam odpowiednie miejsce na wykonanie makijażu permanentnego, tak by był on zabiegiem bezpiecznym i profesjonalnym. Wyjaśnię też dla kogo jest makijaż permanentny, komu on służy i na jak długo. Omówię także minusy tego zabiegu (ponieważ są również jego negatywne strony, nawet jeśli jest prawidłowo wykonany). Opiszę sposoby na pozbycie się nieudanych pigmentacji oraz metody na poprawę mało satysfakcjonujących efektów mikropigmentacji. Tematyka jest bardzo obszerna, w związku z czym przygotujcie się na sporą dawkę informacji w tej dziedzinie
Zacznę od najczęściej zadawanych pytań. Padają one najczęściej w Waszych pytaniach mailowych, telefonicznych oraz przy naszym pierwszym spotkaniu. Wybrałam 10 najczęstszych pytań. Na cześć z nich odpowiem już teraz, kolejne odpowiedzi otrzymacie w następnych wpisach.
Pytania
- Czy zabieg jest bolesny?
- Jak długo utrzymuje się makijaż permanentny?
- Czy zawsze wykonuje się dopigmentowanie? Po jakim czasie się je wykonuje?
- Czy sama mogę wybrać kolor?
- Czym się różni makijaż permanentny od tatuażu?
- Czy będę miała strupki po zabiegu?
- Jak wygląda pielęgnacja po zabiegu?
- Czy można wykonać zabieg na starym makijażu permanentnym?
- Jak się przygotować do zabiegu?
- Jak zabezpieczyć się przed opryszczką by nie wystąpiła po zabiegu?
Czy zabieg jest bolesny?
Zabieg makijażu permanentnego jest zabiegiem z przerwaniem ciągłości naskórka, wykonuje się go za pomocą jednorazowych igieł lub ostrzy. Jest to zabieg, który uznawany jest za mało przyjemny. Większość salonów wykonujących mikropigmentację wspomaga się miejscowymi środkami znieczulającymi. W naszym instytucie po weryfikacji czy klient nie posiada alergii na środki znieczulające i stwierdzeniu braku przeciwwskazań jest znieczulany . Znieczulenia które używamy mają postać kremu, płynu lub żelu. W ich skład wchodzą głównie lidokaina, epinefryna, benzokaina. Do określonych powierzchni stosuje się inną formę preparatów, np. do powiek w postaci żelowej, aby zminimalizować dostani się znieczulenia do oczu. Znieczulenia dzielą się też na takie które stosujemy przed zabiegiem i są to najczęściej kremy na bazie lidokainy. Natomiast w trakcie zabiegu są to preparaty które działają na przerwaną ciągłość naskórkowa i dodatkowo działają obkurczająco na naczynia krwionośne. Dzięki tym preparatom zdecydowana większość klientów uważa, że zabieg makijażu permanentnego jest jak najbardziej znośny. Jednak musimy wziąć pod uwagę, że każdy ma inny próg bólu i odczucia są odbierane bardzo indywidualnie. Również pigmentowana okolica ma spore znaczenie. Zdecydowanie bardziej wrażliwe są usta czy oczy, brwi natomiast często klientki uznają za niemal nieodczuwalne. Jest jeszcze kilka czynników które wpływają na nasza wrażliwość, takich jak zmęczenie, stres czy dzień cyklu. Najważniejsze by przed zabiegiem dobrze się do niego nastawić. Efekty są naprawdę warte chwili dyskomfortu
Jak długo utrzymuje się makijaż permanentny?
To bardzo trudne pytanie, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Jest wiele czynników które maja wpływ na trwałość makijażu permanentnego. Jest to zabieg, który przeprowadza się na żywej tkance, czyli skórze. W związku z licznymi cechami skóry nie jesteśmy w stanie w 100% przewidzieć jak intensywnie oraz na jak długo skóra zostanie zapigmentowana. Na proces pigmentacji mogą mieć wpływ osobnicze cechy układu hormonalnego, immunologicznego, zażywane leki czy kondycja zdrowia. Podstawową sprawą jest okolica pigmentacji. Zupełnie inny czas utrzymania pigmentu jest w skórze okolic oka a zupełnie inny brwi. Zdecydowanie najdłużej pigment utrzymuje się na powiekach, następnie na ustach a najkrócej na brwiach. A to wszystko dlatego, że okolica brwi ma zupełnie inną fizjologię. Jest bardziej łojotokowa i zdecydowanie grubsza. Zatrzymując się też chwile przy brwiach, posiadaczki łojotokowej i grubej skóry zdecydowanie krócej będą cieszyć się efektem niż w przypadku skory suchej czy normalnej. Kolejna sprawa to głębokość aplikacji pigmentu. Jest to czynnik zależny od osoby wykonującej. Mianowicie są różne techniki pracy, ważna jest siła nacisku Linergisty. Niestety „gołym okiem” ciężko stwierdzić jaką grubość naskórka ma klient. Pigmentując poruszamy się trochę na "wyczucie" co jest dość trudne. Idealna głębokość to warstwa znajdująca się pomiędzy naskórkiem a skórą właściwą. Jeśli pigment umiejscowiony zostanie w tej przestrzeni wówczas kolor ma właściwy odcień i trwałość. Jeśli wprowadzony zostanie zbyt płytko to wyłuszczy się wraz ze strupkiem i nie pozostawi po sobie koloru. Jeśli wprowadzony zostanie zbyt głęboko to uzyska nieestetyczny kolor wpadający w granat. Mało tego zostaje w skórze niemal dożywotnio i tu możemy już śmiało mówić o tatuażu a nie makijażu permanentnym. Na trwałość ma wpływ użyty kolor i rodzaj pigmentu. Zdecydowanie krócej utrzymują się odcienie mniej nasycone, jednak ich dobór jest zależny jest od urody klientki. Efekty mikropigmentacji mają też inną trwałość przy różnych technikach pracy. Metody jak Microblading czy ostatnio bardzo popularna metoda brwi Ombre, nie mają długiej żywotności i należy je regularnie odświeżać. Czynnik, który ma spore znaczenie to pielęgnacja skóry po zabiegu. Makijaż permanentny nie lubi słońca! Dlatego osoby często opalające się - krócej będą cieszyć się efektem. Należy pamiętać o stosowaniu filtrów, które będą chroniły przed zbyt szybkim odbarwianie się pigmentu. Wykonywanie częstego złuszczania naskórka, również może przyczynić się do szybszego blednięcia efektów mikropigmentacji.
Efekt makijażu permanentnego nie znika nagle, blednie z biegiem czasu, płowieją, odbarwia się, co jest naturalną konsekwencją złuszczania się naskórka, działania promieniowania UV i stosowania pielęgnacji kosmetycznej. W związku z czym polecane jest wykonywanie zabiegów odświeżających, które wykonuje się w zależności od potrzeb klienta. Rekomendowany czas to po około 12-18 miesiącach. Średnio efekt utrzymuje się w granicach 2-5 lat, po tym czasie pigment zanika i jeśli chcemy wykonać ponowną pigmentację to traktowana jest ona jako zabieg od początku.
Na kolejne pytania odpowiem już wkrótce.
Śledźcie naszego bloga …